Naozaj dochádza Federerovi para?

Autor: Tomáš Mýtny | 9.8.2011 o 15:31 | (upravené 16.10.2014 o 14:09) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1019x

Noviny netreba vždy brať vážne, zvlášť hyperbolizovanie bulvárnych plátkov. Švajčiarske noviny po tohtoročnom Wimbledone písali, ako Roger Federer postupuje čoraz nižšie v potravinovom reťazci tenisovej divočiny. Že už nie je kráľom a rozhodne nezreje ako víno. Dovolím si trošku oponovať a pokúsim sa obhájiť môjho obľúbeného klienta. :-)

V prvom rade vôbec neviem, prečo ho vlastne odpisujú. Ešte k tomu domáce médiá. Práve oslávil 30 rokov a je stále číslo 3 na svete. A pri aktuálnych formách Nadala a Djokoviča to je prakticky vynikajúce. V TOP3 figuruje už vyše 8 rokov, z čoho väčšina bola na samotnom vrchole. 285 týždňov, iba jeden mu chýba k vyrovnaniu Samprasovej nadvlády. 285 týždňov je vyše 5 rokov a v individuálnom športe je to fascinujúce číslo.

Federer_logo

Aby som si nepohneval fanúšikov Rafu a Noleho, dodám vsuvku, že mám rád, rešpektujem a fandím obom. Obidvoch som mal šancu vidieť v ich prvých zápasoch na Tour a hneď mi bolo jasné, že na tých chlapcov sa bude dať pozerať, lebo mali srdce a talent. A áno, obaja sú momentálne lepší ako Roger. Rád som svedkom prekonávania rekordov a prajem Djokovi čo najmenej prehier v tomto roku. Uvidíme...

Keď už hovorím o prehrách za sezónu, v týchto číslach vládne Roger. V rokoch 2004-2006 zažil trpkosť porážky iba 15krát. Na 59 turnajoch získal vtedy 34 titulov. K tomuto číslu má Rafa ďaleko, aj keby sme sčítali jeho 3 najúspešnejšie roky dokopy (26), nieto 3 najlepšie po sebe idúce roky (22). Plus, Španiel hráva viac turnajov za sezónu, čo ešte zvýrazňuje Rogerove čísla (porážky aj triumfy). A to je aktuálne Rafael vo veku, v akom bol V TOM ČASE Federer. Zbiera tituly slušným tempom, je momentálne konzistentnejší, ale Fedexových 23 Grand Slamových semifinále za sebou (alebo stále trvajúca šnúra 29 štvrťfinále) už neprekoná nik. V počte titulov z veľkej štvorky má taktiež stále obrovský nádskok a ešte nepovedal posledné slovo, Nadal má však ešte pár rôčkov pred sebou. Naopak, pre rodáka z Mallorcy neexistuje významný turnaj, ktorý by nevyhral. Aj keď...Rogerovi sa svojím sposobom podarilo vyhrať zlato na OH (štvorhra s Wawrinkom) a povedzme si úprimne, na víťazstvo v DC treba team, nie jednotlivca.

Uvidíme, či antukový kráľ bude pred 30kou taký skvelý bežec, akým je dnes. Je pravdou, že nohy mu už trpia o niečo menej, vzhľadom na zagresívnenie jeho hry, ale o rok, dva bude za zenitom. Rozprávame sa tu o tenise, nie o hokeji, kde hráči hrávajú do 40ky. Podľa mňa je tenista na vrchole výkonnosti do veku 28 rokov, potom už nebude taký dobrý, ako predtým (preč sú časy Navrátilovej a Connorsa). Čo ale u Federera neznamená, že by bol horší ako ostatní. Ako som povedal, momentálne nemá len na dvoch-troch hráčov. Že prehráva aj s inými? Nadal tiež. Nie je stroj. Je to otec rodiny, má dve deti, manželku (a manažérku v jednom), svoju charitatívnu organizáciu a ešte sa stíha na nás z telky usmievať s holiacim strojčekom v ruke. Naďalej ostáva tvrdým profesionálom, ale pochybujem, že tenis je na vrchole jeho rebríčka hodnôt.

Rafael Nadal je bezpochyby lepší antukár ako Roger, Švajčiar má lepšiu bilanciu na tvrdom povrchu. Málo ľudí si uvedomuje, že ešte tak 2 roky dozadu, keď Nadal už dominoval na ohnivočervenom povrchu, bol Roger vlastne druhým najlepším antukárom na svete. Na komparáciu však bude čas, keď sa budú títo giganti venovať už len otváraniu tenisových akadémií, golfu a sem tam dajú nejakú tú charitatívnu exhibíciu. Porovnávajú sa aj tak iba čísla, a tie si každý upraví podľa toho, komu fandí viac. Obaja sú jedinečnými hráčmi a vytvorili jednu z najväčších rivalít v tomto športe, v dobrom slova zmysle samozrejme a ja som rád, že som toho mohol byť súčasťou.

Roger Federer vzhľadom na svoju kondíciu (videl ho niekto zadýchaného či unaveného?) a na to, že sa nezúčastňuje priveľa turnajov, bude figurovať v TOP5 ešte prinajmenšom 3 roky. Minimálne. Rozhodne neupadá a ešte pripraví pár skvelých okamihov a stavil by som sa, že minimálne jeden Grand Slam ešte pridá. Možno už tohtoročné US Open.

Spomeňme si na záver Samprasovej kariéry. V roku 2000 vyhral 2 turnaje, vrátane svojho posledného Wimbledonu, dva roky suchoty a posmešky, ale na záver svojej obdivuhodnej kariéry pridal čerešničku v podobe domáceho US Open 2002 (fenomenálny zápas proti Agassimu vo finále). Úžasná bodka podľa môjho názoru. Roger Federer sa postará o niečo podobné, o tom nepochybujem. Ak by to bola zlatá medaila spod piatich kruhov, kupujem práva na sfilmovanie dokumentu. Go, Roger! Go!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?